6 Şubat 2011 Pazar

Tahrir Meydanı' ndan Kalkan Şahan

Tunus.
Lübnan.
Ürdün...
Mısır.

Araplar 632' den beri inisiyatifi bu denli hiç almamış, yeni bir toplum düzeni için "Gayrı yeter!" dememişlerdi.
Hazreti Muhammed' den bu yana, yeni bir düzen ve yaşam gereksinimiyle yola çıkıp dünyanın gündemini bu derece belirlememişlerdi.
Açıkçası bu ayaklanma dünyayı, onu yorumlamaya çalışanları, "Yeni Dünya" düzencilerinin tamamını şaşırtmış görünüyor.
Peki  siz Araplar' dan bu denli büyük bir hareketi bekliyor muydunuz?
Ben açıkçası beklemiyordum. Hata yapmışım.
Oysa her etkinin bir tepkisi de olacak, biz bunu nasıl göremeyiz?

ABD' nin "Büyük Ortadoğu Projesi' yle" sınrlarını değiştirmeye çalıştığı ve  Türkiye, İran, Irak Suriye gibi 24 Ortadoğu ve Afrika ülkesinin içinde bulunduğu devletlerin halklarının bu uğursuz projeye bir yanıtı olmayacak mıydı?
Olacaktı elbet, zaten  bu başkaldırının ilk işaret fişeği beş yıl önce bildiğiniz gibi Türkiye' den  atıldı...
Anımsayalım;
Tekel işçilerinin geçen yıl başında sonlanan muhteşem direnişi ve 2007 yılında Ankara, İstanbul, İzmir ve ülkemizin bir çok ilinde gerçekleşen milyonların eylemi bu işaret fişeklerinin güçlü örnekleri olduğu gibi başka örneği de yoktu.
Ancak henüz Türkiye' de bu halk hareketini yönetecek bir "birikim" ağırlığını hissettirmediği için büyük bir geri çekilme yaşadık.
Tunus' ta halkın taleplerine göre bir yönetimin oluşmaya başladığı, Lübnan' da inisiyatifin Hizbullah' a geçtiği ve Ürdün Kralı' nın büyük bir telaşla halka yeni vaadlerde bulunduğunu açık.
Bunu başta Suudi Arabistan olmak üzere diğerleri takip edecek.

Mısır' da ise Tahrir(Kurtuluş) Meydanı' nda toplanan ve milyonlarla ifade edilen Mısırlının sabrı sonucu belirleyecek.
Kuzey Afrika' dan Ortadoğu' ya doğru büyük bir Anti-Amerikancı ve ulusalcı bir halk hareketinin büyümeye başladığını görüyoruz.
Bu daha da büyüyecek, inanın!
Böyle zamanlarda ben "insanlığın evrensel değerlerinin" ne kadar büyük bir hazine olduğunu mutlulukla ve kıvanç duyarak daha iyi anlıyorum.
Büyük Ortadoğu Projesi' ni  "kağıttan bir kaplana" çeviren büyük bir gücün Afrika' dan Asya' ya doğru aktığını da elbette.
 http://kubilaykizildenizli.blogspot.com/2011/01/bahar-ayaklanmas.html adlı yazımda, Türkiye'miz baharı bir "Bahar Ayaklanması ile karşılayacak" demiştim.

Tahrir Meydanı'ndan kalkan ve ulusların bağımsız ve özgür yaşama isteğini temsil eden Şahan,  engin halk hareketi birikimine sahip Türkiye halkıyla baharda buluşacaktır!

Ve Asya' nın Şahan' ı Amerika Kartalı' nı kendi topraklarından kovacaktır.

Bu kesin!

.

1 yorum:

  1. Yıllardır o kadar şüpheyle ve umut azlığı ile yaşadık ki...Umut zengini yazınızı önemsiyorum.Selamlar...

    YanıtlaSil